Pazartesi, Aralık 09, 2013

YORUM: Ayaklı Bela/Jamie McGuire


Orjinal İsim: Walking Disaster
Yazar: Jamie McGuire
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa: 458
Çevirmen: Boran Evren
Baskı Yılı: 2013

Öncelikle okumak isteyenlere önce Tatlı Bela'yı okumaları gerektiğini belirtmek istiyorum. Ancak iki kitap arasından biraz zaman geçsin ki daha fazla keyif alabilesiniz çünkü aynı hikaye farklı kişilerin ağzından anlatılmakta, özü aynı :)

Ayaklı Bela Travis'in annesinin ölümüyle başlıyor. Annesinin ona ölmek üzereyken peşinden koşması gereken kızı tarif ettiğini ve Travis'in o kızın Abby olduğunu anlamasıyla ilerliyor. Tatlı Bela'dan ayrılan tek yer kitabın sonsözüydü ve çok başarılıydı bence :) Ayaklı Bela Abby ve Travis'in 11 yıl sonraki evlilik yıldönümlerinin olduğu gün bitiyor. Travis-Abby çiftinin 11 yıl sonraki hallerini bence tahmin edemeyeceksiniz :)

Tatlı Bela'da hikaye Abby'nin gözünden anlatılırken Ayaklı Bela'da Travis'in ağzından anlatılıyor. Yazarda en sevdiğim şey iki kitapta farklı cinsiyetler açısından olayları anlatabilmesi oldu. Travis'in hikayesini okurken Abby'nin anlattığıyla kıyaslıyor insan sürekli. Abby'nin ağzından olayları okuduğunuzda, Travis acaba niye böyle yaptı gibi bazı sorular oluşuyor o soruların cevabı Ayaklı Bela'da :) Genel olarak iki kitabı da okurken hep gülümseyerek okudum. 

Tatlı Bela'nın yorumu için sizi diğer bloguma alayım. İki blogu güncellemekte zorlandığımdan kitap yorumlarımı artık buradan yazacağım. Yeni kitap yorumlarında buluşmak dileğiyle :)

ARKA KAPAK

Aşıksan başın belada!

Abby Abernathy; geçmişini unutmak için kalkıp uzak bir şehre okumaya gelen, temkinli, kendi hâlinde bir kız. Travis Maddox; hayatını dövüşerek kazanan ve aşka inanmadığı için tek gecelik ilişkilerle avunan bir erkek. Aşk ve bela birbirine hiç bu kadar yakışmadı...

Travis annesinden hayatla ilgili iki şey öğrendi: Aşkı bul. Ve onun için ölümüne mücadele et. 

Bu hikâyeyi biliyorum demeden önce bir kez daha düşünün. Her aşk hikâyesinde iki taraf vardır: Esas oğlan ve esas kız. Tatlı Belada esas kızı dinledik; peki ya, esas oğlan? 

Bir erkeğin aşkı için verdiği mücadeleyi kendi ağzından tüm içtenliğiyle dinlemeye hazır olun...

1 yorum: